Mostrando entradas con la etiqueta autonómicas. Mostrar todas las entradas
Mostrando entradas con la etiqueta autonómicas. Mostrar todas las entradas

19 mar 2026

Asina votarun los nuestrus pueblus en los Votus del 15 de Marzu del 2026

     El pasáu domingu, 15 de Marzu, juerun los Votus pa escogel los diputáus que van a representalmus en las Cortis autonómicas. En la provincia Salamanca s'escogían 10 diputáus, que se repartierun entri'l PP (5), el PSOE (3) y VOX (2), con la UPL de 4ª juerza en la provincia. 
Provincia Salamanca


    En la nuestra comarca, los votus juerun apaecíus a los que se jidun nel rest la provincia. Asina, los 4 primerus puestus juerun pa los mismus partíus y nel mesmu ordin: PP, PSOE, VOX y UPL. Entri los ganaoris en los pueblus, el PP ganó en Payu, Peñaparda y Villarrubias, y el PSOE en Navafrías y Robrea.

     Asina juerun los votus en la nuestra comarca d'El Rebollal.

 

NAVAFRÍAS

PAYU

PEÑAPARDA

ROBREA

VILLARRUBIAS

 

TOTAL

PP

72

(34,95%)

63

(39,62%)

79

(46,19%)

97

(37,16)

59

(4,09%)

 

370

(41,25%)

PSOE

94

(45,63%)

60

(37,73)

61

(35,67%)

82

(31,41%)

36

(28,12%)

 

333

(37,12%)

VOX

31

(15,04%)

25

(15,72%)

16

(9,35%)

58

(22,22%)

29

(22,65%)

 

159

(17,73%)

UPL

0

5

(3,14%)

9

(5,26%)

12

(4,59%)

2

(1,56%)

 

28

(3,12%)

PODEMOS

0

1

(0,62%)

1

(0,58%)

6

(2,29%)

0

 

8

(0,89%)

IU

0

0

2

(1,16%)

1

(0,38%)

 

2

(1,56%)

 

5

(0,56%)

SALF

0

3

(1,88%)

0

2

(0,76%)

0

 

5

(0,56%)

PCTE

1

(0,48%)

0

1

(0,58%)

1

(0,38%)

0

 

3

(0,33%)

PACMA

2

(0,97%)

0

0

0

0

 

2

(0,22%)

EVA

1

(0,48%)

0

0

0

0

 

1

(0,11%)

 

 

 

 

 

 

 

 

BRANCUS

5

(2,42%)

2

(1,25%)

2

(1,16%)

2

(0,76%)

0

 

11

(1,23%)

MALUS

3

(1,43%)

0

4

(2,28%)

3

(1,13%)

0

 

10

(1,1%)

 

 

 

 

 

 

 

 

TOTAL

209

(64,70%)

159

(56,38%)

175

(61,83%)

264

(69,29%)

128

(61,24%)

 

907

(61,37%)

 

PP: Partíu Populal

PSOE: Partçiu Socialista Obreru Español

VOX: VOX

UPL: Uñión del Pueblu Leonés

PODEMOS: Podemus

IU: Isquierda Uñía

SALF: S’Acabó la Fiesta

PCTE: Partíu Comunista de los Trabajaoris d’España

PACMA: Partíu Contra’l Maltratu Animal

EVA: España Vadiá

NOTA: Númerus sacáus de la web de los Votus de la Junta

11 mar 2026

El Rebollal tamién estará en los Votus del 15 de Marzu

      La nuestra comarca d'El Rebollal tamién estará presenti en los Votus del domingu 15 de Marzu. Y es que, entri los candidatus de tolus partíus, hai dos en drentru las listas de la UPL (Uñión el Pueblu Leonés).

     Nel númeru 4 de la lista de la UPL tenemus a Patricia Santamaria Hernández, panaera de Peñaparda y relacioná con el mundu'l folclori.

    Comu primel suprenti en la lista de la UPL está José Benito Mateos Pascual, "Txebe", que tamién tieni de vel cola cultura tradicional, ya qu'es tamborileru de Peñaparda y Villarrubias, bailaol, escribiol y defensol de la nuestra palra d'El Rebolla.

     Entri las cosas que pidi la UPL están el jadel un hospital comarcal en Ciarrodrigu o una salía de la C-526 (Carretera Ciarrodrigu-Coria) pa l'autovía. Pa sabel más, PICA AQUÍ

Patricia Santamaría

José Benito Mateos


28 mar 2022

13 de Jebreru del 2022: Los Votus n'El Rebollal

 Anque paeza una cosa que pasó jadi muchu, muchu tiempu, áina si ha pasáu mes y mediu dendi qu'el pasáu 13 de Jebreru del 2022, los vedinus de la nuestra comarca d'El Rebollal juimus a votal, lo mesmu que nel restu de León y de Castilla, pa escogel al Presidenti y a los deputáus pa las Cortis autonómicas. 

Los votus n'El Rebollal juerun asina:

 

Navafrías

Payu

Peñaparda

Robrea

Villarrubias

TOTAL

PP

69

(33,99%)

65

(42,48%)

91

(46,43%)

86

(35,25%)

61

(47,66%)

372

(40,09%)

PSOE

92

(45,32%)

51

(33,33%)

72

(36,73%)

83

(34,02%)

44

(34,38%)

342

(36,85%)

VOX

25

(12,32%)

14

(9,15%)

18

(9,18%)

42

(17,21%)

18

(14,06%)

117

(12,61%)

EVA

6

(2,96%)

14

(9,15%)

2

(1,02%)

10

(4,10%)

1

(0,78%)

33

(3,56%)

PODEMOS

3

(1,48%)

3

(1,96%)

1

(0,51%)

11

(4,51%)

1

(0,78%)

19

(2,05%)

UPL

0

2

(1,31%)

3

(1,53%)

7

(2,87%)

1

(0,78%)

13

(1,40%)

C’s

5

(2,46%)

2

(1,31%)

2

(1,02%)

4

(1,64%)

0

13

(1,40%)

PREPAL

0

0

1

(0,51%)

1

(0,41%)

0

2

(0,22%)

VOLT

0

1

(0,65%)

0

0

1

(0,78%)

2

(0,22%)

PACMA

1

(0,49%)

0

0

0

0

1

(0,11%)

PCTE

0

0

1

(0,51%)

0

0

1

(0,11%)

 

 

 

 

 

 

 

Brancus

2

(0,99%)

1

(0,65%)

5

(2,55%)

0

1

(0,78%)

9

(0,97%)

Malus

0

1

(0,65%)

0

1

(0,41%)

2

(1,54%)

4

(0,43%)

TOTAL

203

154

196

245

130

928